Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Lubelszczyzna: Mieszkańcy wolą łupki od wiatraków

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
04-03-2013
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Lubelszczyzna: Mieszkańcy wolą łupki od wiatraków
fot. Ministerstwo Skarbu Państwa
Mieszkańcy Lubelszczyzny wolą by w pobliżu miejsca ich zamieszkania wydobywano gaz łupkowy, niż stawiano farmę wiatrową lub biogazownię - wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska.

Na Lubelszczyźnie zlokalizowane są obecnie dwie biogazownie i dwie farmy wiatrowe, a kolejne inwestycje są w trakcie uzgodnień. Funkcjonuje też 11 odwiertów gazu łupkowego, a w najbliższym czasie są planowne 3 kolejne.

 

Biuro europosłanki PO Leny Kolarskiej-Bobińskiej, specjalizującej się w Parlamencie Europejskim w dziedzinie energetyki, zleciło badania opinii publicznej na Lubelszczyźnie. Dane te zostały zestawione z wynikami badań z 2011 roku.

Z raportu wynika, że zdecydowana większość mieszkańców Lubelszczyzny (89%) uważa, że klimat na Ziemi ulega ociepleniu, chociaż część z nich sądzi, że problem ten jest wyolbrzymiany (30%). Tylko 8% badanych odrzuca tezę o globalnym ociepleniu. Zmiany te mogą być istotnym zagrożeniem dla świata zdaniem 82% respondentów.

 

Blisko połowa respondentów opowiada się za walką z globalnym ociepleniem, pomimo dodatkowych kosztów. Walkę z ociepleniem klimatu, jednak bez ponoszenia dodatkowych opłat, akceptuje 1/3 respondentów. Przekonanie o globalnym ociepleniu jest powszechne, a zgoda na dodatkowe koszty zaskakująco duża. Szczególnie świadomi problemu globalnego ocieplenia są młodzi ludzie w wieku 18-29 lat.

 

W Europie trwa dyskusja o wpływie wydobycia gazu łupkowego na środowisko. Akceptacja przez mieszkańców Lubelszczyzny nowych źródeł energii takich jak gaz łupkowy, farmy wiatrowe czy biogazownie jest duża, a wysokie poparcie dla wydobycia gazu łupkowego nie ulega zmianie.

 

Z badań wynika, że mieszkańcy Lubelszczyzny akceptują nowe źródła energii. Ponad połowa z nich nie miałaby nic przeciwko lokalizacji blisko swojego domu. Gaz łupkowy jest bardziej akceptowany niż farmy wiatrowe czy biogazownie. Biogazownie budzą stosunkowo największy opór. Jak wskazuje w komentarzu europosłanka opinie te są prawdopodobnie podyktowane sterotypami i niewiedzą, ponieważ osobiste doświadczenie z farmami i biogazowniami są niewielkie.

 

Lubelszczyzna jest jednym z regionów Polski, gdzie faktycznie prowadzi się prace nad wydobyciem gazu łupkowego. Pierwsze odwierty rozpoczęto w 2010 roku. Od tego czasu opinie na temat gazu łupkowego są tu niezmiennie pozytywne.

 

Badanie "Mieszkańcy Lubelszczyzny o gazie łupkowym", TNS Polska zostało przeprowadzone na zlecenie Biura Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej na 1000-osobowej próbie, styczeń 2013.

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5